OUR LUNGS

Honzíček was born in 2016 with severe cerebral palsy, a disease affecting the motor centres of the brain. In Honzíček's case, it also affected his lungs and his ability to cough normally. Breathing and coughing is painful for him.

WHO WE ARE

Our main activities


Early diagnosis

With your support, we will ensure that one day everyone can breathe with healthy lungs. Our goal is to prevent lung diseases through early diagnosis.

Innovative approach

We support Czech doctors and hospitals. We want testing with the latest technologies to become a standard available to everyone.

Prevention

We raise awareness of lung diseases and the dangers that cause them. A key part of prevention is education on how to take care of one's lungs.

Financial support

The projects we fund have a clear goal and provide specific help to people living with lung disease in the short, medium and long term.

This is our story 

The founders of the "Our Lungs" endowment fund are the team of the Y&T Luxury Property real estate agency. Women who do business in everyday life and have now decided to support the Czech healthcare system, too. "Our lungs", established during the first wave of the COVID-19 pandemic, will focus on supporting the treatment of respiratory diseases in adults and children.

"As a donor, we have supported various charity projects in the past," says Elena Jakubovič, the founder of the real estate agency. "This time we would like to give it not only a different legal form, but also a whole new dimension - to help Czech experts and hospitals in the long term."

22 000 

BREATHS 

average number of times we breathe in and out per day 

70

% OF WASTE

is eliminated through lungs by mere breathing

17,5

MILILITERS OF WATER 

are exhaled within an hour

MINUTED

amount of time for which an average person can stay underwater 

40

% OF PARENTS 

whose children have asthma continue smoking

GOOD TO NOW...

Interviews & articles

"Chtěla bych vzkázat jedno obrovské, ale opravdu obrovské díky, protože díky takovým lidem může být dětičkám zase o něco líp," sděluje všem 77 dárcům Kateřina Chudobová, maminka Honzíka, díky nim totiž už nebude pro Honzíka odkašlávání tolik bolestivé.
Agátu Hanychovou v jejích aktivitách nezastaví ani vysoký stupeň těhotenství. Po nedávno...

Agátu Hanychovou v jejích aktivitách nezastaví ani vysoký stupeň těhotenství. Nutno ale říct, že tentokrát stihla moderátorka a influencerka vykouzlit pár týdnů před porodem úsměv na tváři malému chlapečkovi z Děčína, s nímž se osud nepáral. Honzík se narodil s mozkovou obrnou a vyžaduje neustálou péči. Problém mu dělá i dýchání. Jeho životní...

Zkušenou maminku Agátu příběh malého Honzíka osobně zasáhl. "Každého člověka se dotýká, když jsou děti nemocné, takže jsem ráda, že se najdou lidi, kteří rádi pomáhají. Pro každého by měla být charita a dobročinnost důležitá," má jasno Agáta.

Nadačnímu fondu Naše plíce a štědrým dárcům se opět podařilo vybrat dostatek prostředků pro dobrou věc. Tentokrát se díky štědrým dárcům mohl pořídit speciální kašlací asistent pro malého Honzíka, který se bohužel narodil s mozkovou obrnou, postihující motorická centra v mozku. V tomto případě nemoc zasáhla i plíce, proto i obyčejné odkašlávání...WHAT NOW?

DONATE BETTER LIFE!