OUR LUNGS

LET'S DONATE A PULMONARY ULTRASOUND TOGETHER WITH RYTÍŘI KLADNO

WHO WE ARE

Our main activities


Early diagnosis

With your support, we will ensure that one day everyone can breathe with healthy lungs. Our goal is to prevent lung diseases through early diagnosis.

Innovative approach

We support Czech doctors and hospitals. We want testing with the latest technologies to become a standard available to everyone.

Prevention

We raise awareness of lung diseases and the dangers that cause them. A key part of prevention is education on how to take care of one's lungs.

Financial support

The projects we fund have a clear goal and provide specific help to people living with lung disease in the short, medium and long term.

This is our story 

The founders of the "Our Lungs" endowment fund are the team of the Y&T Luxury Property real estate agency. Women who do business in everyday life and have now decided to support the Czech healthcare system, too. "Our lungs", established during the first wave of the COVID-19 pandemic, will focus on supporting the treatment of respiratory diseases in adults and children.

"As a donor, we have supported various charity projects in the past," says Elena Jakubovič, the founder of the real estate agency. "This time we would like to give it not only a different legal form, but also a whole new dimension - to help Czech experts and hospitals in the long term."

22 000 

BREATHS 

average number of times we breathe in and out per day 

70

% OF WASTE

is eliminated through lungs by mere breathing

17,5

MILILITERS OF WATER 

are exhaled within an hour

MINUTED

amount of time for which an average person can stay underwater 

40

% OF PARENTS 

whose children have asthma continue smoking

GOOD TO NOW...

Interviews & articles

Na řešení koronavirové pandemie máme různé názory. Co nás ovšem stmeluje, je ochota pomáhat. Objem finančních prostředků, které jsme dali v roce 2021 na dobročinné účely, bude opět rekordní. Štědrost určitě umocnilo i letní tornádo na Moravě, které poškodilo zhruba 1600 domů a způsobilo miliardové škody - a následnou vlnu solidarity. Ale i přes...

Stresu se nevyhneme, co ale můžeme zvládnout je naučit se vědomě dýchat. Využijeme tak nejen plnou kapacitu svých plic, ale díky dechu budeme lépe ovládat svůj život. Všichni to známe, zejména v dnešní době, kdy by se dalo říct, že stres je všudypřítomnou veličinou. Svět se změnil, ani zdaleka nemůžeme to, co jsme kdysi dělávali s naprostou...

Transplantace plic patří mezi nejkomplikovanější chirurgické zákroky. Trvá průměrně 6 - 8 hodin. Na Slovensku se tento výkon dokonce vůbec nedělá a v České republice realizuje transplantaci plic pouze jedno pracoviště - III. chirurgická klinika 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol. Dobrá zpráva je, že slovenští pacienti...

Fenomén jógy je v dnešním světě známá věc. Všude ve větších i menších městech vyrostla jógová studia jako houby po dešti. Přesto ale pořád existuje strašně moc lidí, kteří mají problémy. Ať už zdravotní či psychické. Jóga by mohla být řešením. V rozhovoru pro LP-Life.cz jsme si se zakladatelkou pražských Domů jógy Věrou Vojtěchovou povídaly právě o...

Mnoho lidí se rozhodlo říct lékům a lékařům dost a uchyluje se k alternativním způsobům léčby. Podle světové zdravotnické organizace (WHO) patří mezi nejrozšířenější metody indická ajurvéda a čínská medicína. V těsném závěsu za nimi následuje homeopatie a léčba bylinkami. Západní medicína byla do žebříčku zařazena také, překvapivě se však ocitla až...WHAT NOW?

Support Czech medicine!