OUR LUNGS

Honzíček was born in 2016 with severe cerebral palsy, a disease affecting the motor centres of the brain. In Honzíček's case, it also affected his lungs and his ability to cough normally. Breathing and coughing is painful for him.

WHO WE ARE

Our main activities


Early diagnosis

With your support, we will ensure that one day everyone can breathe with healthy lungs. Our goal is to prevent lung diseases through early diagnosis.

Innovative approach

We support Czech doctors and hospitals. We want testing with the latest technologies to become a standard available to everyone.

Prevention

We raise awareness of lung diseases and the dangers that cause them. A key part of prevention is education on how to take care of one's lungs.

Financial support

The projects we fund have a clear goal and provide specific help to people living with lung disease in the short, medium and long term.

This is our story 

The founders of the "Our Lungs" endowment fund are the team of the Y&T Luxury Property real estate agency. Women who do business in everyday life and have now decided to support the Czech healthcare system, too. "Our lungs", established during the first wave of the COVID-19 pandemic, will focus on supporting the treatment of respiratory diseases in adults and children.

"As a donor, we have supported various charity projects in the past," says Elena Jakubovič, the founder of the real estate agency. "This time we would like to give it not only a different legal form, but also a whole new dimension - to help Czech experts and hospitals in the long term."

22 000 

BREATHS 

average number of times we breathe in and out per day 

70

% OF WASTE

is eliminated through lungs by mere breathing

17,5

MILILITERS OF WATER 

are exhaled within an hour

MINUTED

amount of time for which an average person can stay underwater 

40

% OF PARENTS 

whose children have asthma continue smoking

GOOD TO NOW...

Interviews & articles

Nadace Naše plíce vypsala sbírku na malého Honzíka, který se potýká s mozkovou obrnou a s tím spojenými dýchacími problémy, s nimiž mu může pomoct kašlací asistent. Právě na něj je tato sbírka vypsána. Honzíček se momentálně nachází v domově sociálních služeb. Od narození je odkázán na vozík a pomoc druhých, od tří let o něj pečují sestry právě...

S lékařem Adamem Ciprou z dětského oddělení v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem jsme si povídali o práci na dětském oddělení, co na své práci má nejradši a co naopak rád tolik nemá. Dostali jsme se i k tomu, jestli lékaři v Česku dostávají adekvátní odměny a k aktuálnímu tématu přítomnosti maminek u dětí na oddělení JIP.

Plicnímu oddělení v Oblastní kladenské nemocnici bude pomáhat nový plicní ultrazvuk, na který se podařilo vybrat prostředky prostřednictvím nadace Naše plíce, Rytířů Kladno a štědrých dárců, díky nimž bude práce zdravotníků na oddělení zase o něco snadnější. Ultrazvuk předali primářce Janě Keilové hráči Rytířů Kladno společně s para hokejistou...

Patrik Sedláček společně s hokejisty Rytířů Kladno předával plicnímu oddělení Oblastní kladenské nemocnice plicní ultrazvuk, který doktorům dokáže významně usnadnit a zkvalitnit práci. Sám totiž ví, jaké to je, když se něco zanedbá. Plicní embolie ho před necelými dvěma lety málem připravila o život. Patrik byl od malička sportovec, proto ví, že se...

11. březen každoročně lékaři "slaví" takzvaný Evropský den mozku. Není třeba zmiňovat, jak moc je mozek pro život důležitý, ale zajímavé je, že se stále jedná o nejméně probádaný orgán nejen lidského těla. V souvislosti s tímto dnem se koná mnoho odborných přednášek, což v Česku zajišťuje Akademie Věd ČR. Na přednáškách se dozvíte nejen o fungování...

Lékařská sonografie je diagnostická zobrazovací technika založená na registraci ultrazvuku odraženého od tkání. Typicky se při ní používají piezoelektrické sondy o frekvencích 2-18 MHz. Ultrazvuk označuje zvukové vlny nad lidským dosahem sluchu, 20 000 nebo více vibrací za sekundu. Ultrazvukové přístroje se používají pro měření vzdálenosti a...WHAT NOW?

DONATE BETTER LIFE!