OUR LUNGS

Vanessa is not even 14 years old yet and she is already battling the rare muscle-wasting disease SMA. She is fully dependent on the help of her parents and medical devices. She needs not only a cough assistant, but also a suction machine and a portable oxygen concentrator to enable her to travel to her grandparents. Join us and help Vanessa on her journey to find her second breath!

WHO WE ARE

Our main activities


Early diagnosis

With your support, we will ensure that one day everyone can breathe with healthy lungs. Our goal is to prevent lung diseases through early diagnosis.

Innovative approach

We support Czech doctors and hospitals. We want testing with the latest technologies to become a standard available to everyone.

Prevention

We raise awareness of lung diseases and the dangers that cause them. A key part of prevention is education on how to take care of one's lungs.

Financial support

The projects we fund have a clear goal and provide specific help to people living with lung disease in the short, medium and long term.

This is our story 

The founders of the "Our Lungs" endowment fund are the team of the Y&T Luxury Property real estate agency. Women who do business in everyday life and have now decided to support the Czech healthcare system, too. "Our lungs", established during the first wave of the COVID-19 pandemic, will focus on supporting the treatment of respiratory diseases in adults and children.

"As a donor, we have supported various charity projects in the past," says Elena Jakubovič, the founder of the real estate agency. "This time we would like to give it not only a different legal form, but also a whole new dimension - to help Czech experts and hospitals in the long term."

22 000 

BREATHS 

average number of times we breathe in and out per day 

70

% OF WASTE

is eliminated through lungs by mere breathing

17,5

MILILITERS OF WATER 

are exhaled within an hour

MINUTED

amount of time for which an average person can stay underwater 

40

% OF PARENTS 

whose children have asthma continue smoking

GOOD TO NOW...

Interviews & articles

Prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D., je významná osobnost v oblasti lékařství, se zaměřením na vnitřní lékařství, pneumologii a ftizeologii, alergologii a klinickou imunologii, a má licenci v intervenční bronchologii. V roce 2015 byla jmenována profesorkou v oboru vnitřní lékařství. Je absolventkou a dlouholetou učitelkou 1. lékařské fakulty...

Doktor Milan Sova se může i přes svůj relativně mladý věk pochlubit řadou akademických titulů. Zastává funkci přednosty na Klinice plicních nemocí a tuberkulózy ve Fakultní nemocnici v Olomouci a je rovněž předsedou České aliance proti chronickým respiračním nemocem. Absolvoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci a své odborné...

Díky nadačnímu fondu Naše plíce a herečce Adéle Gondíkové se podařilo vybrat dostatečné množství finančních prostředků na zlepšení života čtrnáctileté Vanessky, které byla tato nemoc diagnostikována krátce po narození. Rodině Sečkárových z Kunovic u Uherského Hradiště nově pořízené speciální zdravotnické přístroje ulehčí péči a umožní tak Vanessce...WHAT NOW?

DONATE BETTER LIFE!