Sbírka pro plicní oddělení VFN na Karláku

15.04.2021
Jiří Bartoška, Foto: Jaroslav Urban
Jiří Bartoška, Foto: Jaroslav Urban

Všeobecná fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze převzala v dubnu 2021 ultrazvukový přístroj v hodnotě téměř 220 tisíc korun. Na jeho pořízení se složili dárci v rámci sbírky na portálu Darujme.cz, kterou inicioval nadační fond Naše plíce. Za ním stojí realitní kancelář Y&T Luxury Property známá mimo jiné tím, že v ní pracují pouze ženy. Makléřky celou sbírky iniciovaly a z vlastních prostředků doplatily 103 769 korun, aby mohly diagnostický přístroj pořídit.

Přístroj je bezdrátový a velmi snadno přenosný. Lékařům se nový pomocník vleze do kapsy od pláště a to znamená, že lékař bude mít možnost získat okamžitý přehled o tom, co se u pacienta v hrudníku děje přímo na lůžku. Nečekanou "malost" tohoto "velkého" přístroje potvrdil i Jiří Bartoška, který přiznal, že vypadá spíš jako videohra. 

"Přiznám se, že když jsem viděl ten přístroj, tak jsem se musel smát. Vypadá to jako nějaká počítačová hra pro puberťáky a ono to bude zachraňovat lidské životy," okomentoval přístroj Jiří Bartoška

"Máme zkušenost, že pro covidové pacienty je nejproblematičtější střídání přístrojů u lůžka. A pokud přístroj střídáte příliš často, můžete způsobit kroskontaminaci. To znamená, že můžete nakazit někoho jiného. Proto jsme potřebovali nějaký přístroj, který nepotřebuje dráty,"

říká primář plicního oddělení Jiří Votruba. Ultrazvuk bude sloužit pacientům, kteří mají problémy se zápalem plic, tedy především covidovým pacientům. Mimo jiné bude ale pomáhat i těm, kteří se potýkají s plicní rakovinou.

"Ve chvíli, kdy nám dovezou pacienta s velkým problémem, a je vidět, že jde o opravdu zásadní komplikaci, uděláme rychlou sonografii a máme přehled o tom, jestli má pacient těžké postižení u covidu,"

dodal primář Jiří Votruba.

Podobné projekty pomáhají lidem, kteří by se často nedočkali pochopení a pomoci, proto jsem dnešní akci rád podpořil.

"Charita je skvělá věc. Někdy mám pocit, že stát až příliš spoléhá na to, že charita za něho vyřeší situaci. Charita pomáhá rychle, a hlavně pomáhá lidem, kteří by se často nedočkali pochopení a pomoci,"

posteskl si Jiří Bartoška. Svěřil se také, jak to má s doktory a co říká na velikost předávaného ultrazvuku. 

"Doktorů se nebojím, mockrát mi pomohli. Pravda je, že ty přístroje mi přijdou legrační. Já si myslel, že je to nějaká počítačová hra pro puberťáky, a ono to bude zachraňovat lidské životy,"