Darovali jsme Nikole s cystickou fibrózou oxymetr na měření saturace kyslíkem

18.05.2023

Nikola se s onemocněním plic již narodila. Stejně tak jako její bratr, který už nové plíce dostal. Nikola však na zařazení do seznamu pacientů k transplantaci stále čeká. Pacienti musí před zařazením do pořadníku absolvovat řadu testů, genetických i psychologických.

"Důležité je, aby pacienti s doktory spolupracovali, brali léky, které jsou jim předepsány i v domácím prostředí..."

potvrzuje klinická psycholožka PhDr. Jana Woleská, Ph.D. Podle psycholožky jde o velmi důležité kritérium, na které je při zařazení na seznam pacientů čekající na plíce pohlíženo.

A právě to Nikole šanci na nové plíce významně ztížilo. Údajná chyba v jedné ze psychologických zpráv z oblastní nemocnice města, odkud pochází, zapříčinila sled nešťastných událostí, což mělo za následek, že jí byla nabídnuta pouze paliativní léčba. A tak se Nikola dostala až do FN v Motole, kde je léčena dnes. Zde se tým ošetřujících lékařů denně snaží, aby se mohla Nikola znovu sama nadechnout.

Do té doby, než jí budou transplantovány nové plíce, potřebuje Nikola jinou pomoc. Proto jí minulý týden zástupkyně Nadačního fondu Naše plíce předala oxymetr, který měří saturaci kyslíku v krvi a Nikola se tak může okamžitě dozvědět, jak dobře je její krev okysličena. Jde o jeden z přístrojů, bez kterých se pacienti s cystickou fibrózou jen těžko obejdou.