Předání kašlacího asistenta Honzíčkovi z rukou Agáty Hanychové

10.03.2023

V pořadí třetí sbírce jsme chtěli pomoci konkrétnímu pacientovi v nouzi. Osud dal, že jsme našli Honzíčka trpícího mozkovou obrnou. Honzíček se narodil v roce 2017 s těžkým neurologickým onemocněním, které postihlo i svaly, včetně plic, dělá mu proto velký problém vykašlat hlen nahromaděný v dýchacích cestách. Pro Honzíčka jsme tak uspořádali sbírku na speciální zdravotnický přístroj Cough Assist, kašlacího asistenta, který využívá změny tlaku a simuluje kašel.

"...na některé pomůcky, které by nám dobře pomohly a udělaly velký kus práce, které jsou v horizontu nebo v rozmezí desetitisíců nebo nižších statisíců, se tyto investiční možnosti získávají velmi složitě a s velkými díky. V ten okamžik můžeme spoléhat na nadační dary a financování mimo ten investiční balík nemocnice." říká Honzíkův ošetřující lékař MUDr. Adam Cipra.

Kašlacím asistentem pro Honíčka a jeho spolubydlícího Martínka to ale nekončí, součástí daru byl také pojízdný vozík, příslušenství k přístroji na dva roky dopředu i antidekubitní matrace. Vybrali jsme nakonec přes 168 000 Kč. Předání všech pořízených pomůcek a samotného přístroje proběhlo právě včas. Honzíček totiž dostal COVID-19 a tak se mu velmi přitížilo, nebylo na co čekat. Asistent tedy putoval okamžitě do domova sociálních služeb v Háji u Duchcova a pomohl tak v boji proti zákeřnému koronaviru popral. 

"Zvládl to v rámci možností. S přispěním kašlacího přístroje to bylo o fous lepší," potvrdila maminka Honzíka, Kateřina Chudobová.

"Chtěla bych jim za naši organizaci, za Honzíka a za Martínka velmi poděkovat. Za rychlost a pružnost s jakou jednali. Obrovský dík ale patří především všem dárcům, kteří na vybavení pro Honzíka a Martínka přispěli. Vyrazilo nám dech, jakou rychlostí se celá částka nasbírala. To, že se na ni podílelo 77 dárců, je úžasné," řekla Kateřina Chudobová při oficiálním předáním kašlacího asistenta, které proběhlo z rukou Agáty Hanychové. 

"Myslím, že se dotýká nejen maminek. Každého člověka se dotýká, když jsou děti nemocné, takže jsem ráda, že se najdou lidi, kteří rádi pomáhají," řekla Agáta Hanychová pro deník LP-Life.cz.